اسامی برنج های آلوده هندی و پاکستانی موجود در بازار ایران

تابناک اجتماعی - علی رغم تاکید دوباره وزیر بهداشت بر سلامت برنج های وارداتی و موجود در بازار، یک نماینده مجلس نام مارک برنج های وارداتی هندی و پاکستانی در بازار که آلوده به سموم هستند و برای سلامت مردم مضر است را اعلام کرد تا اثباتی باشد بر ادعای مجلس که وزارت بهداشت در ابتدا آن را تکذیب، سپس تائید و در نهایت بازهم رد کرده بود.

به گزارش خبرنگار تابناک، گرچه پیشتر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که در آزمایش 60 نوع برنج وارداتی 13 نوع آن در کی آزمایشگاه بی طرف آلوده اعلام شده بود، اما از این 13 برنج آلوده 8 نوع آن قطعی تر شده و طبق هشدار مجلس شورای اسلامی اسامی آن ها اعلام شد تا هر چقدر هم که شده مردم کمتر این برنج های آلوده خطرناک را مصرف کنند.

در همین زمینه عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: میزان مجاز آرسنیک در برنج ۱۵ صدم پی. پی. ام در نظر گرفته شد و از میان ۶۲ نمونه برنج  وارداتی، برنج هایی با نام های سوفی کلاسیک، شیرخوان فرهاد جان، آریا(خرده فروشی در تهران)، آریا (نمونه گیری از مبادی ورودی) و کمال ملکی دارای آرسنیک بالاتر از حد مجاز شناخته شدند. هم چنین طبق استاندارد کشور چین درباره سرب موجود در برنج نیز ۲ دهم پی. پی .ام حد استاندارد است که آزمایش ها نشان داد نمونه های عطر گل یاس، دل مبارکه کامونکی، سارال، کیمیا، جادوگر، هاشمی ۱۱۲۱، ۴ رمان و حاجی مردای، دارای سرب بالاتر از حد استاندارد هستند. برنج آلوده وارداتی از هند و پاکستان هستند.

انوشیروان محسنی بندپی نماینده نوشهر- چالوس در مجلس با اشاره به جلسه امروز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در این جلسه کارگروه منتخب کمیسیون در خصوص آنالیز آلودگی برنج های وارداتی به فلزات سنگین گزارش خود را ارائه کرد که در این گزارش تاکید شد که هشت نوع برنج وارداتی به فلزات سنگین آلوده هستند و مردم از خرید و خوردن آنها امتناع کنند.

وی افزود: این گزارش به تصویب کمیسیون رسید و قرار است در روزهای آینده در صحن مجلس قرائت شود.

به گفته مسئول کمیته منتخب کمیسیون جهت گزارش درخصوص برنج های آلوده، برنج های عطر گل باز، کیهان، سارال، جادوگر، حاجی مرادی، هاشمی 1121، عرق مان و برنج دل مبارکه کوهرنگی هشت نوع برنج آلوده وارداتی از هند و پاکستان هستند که خرید و مصرف آنها از نظر مجلس ممنوع است.

در گزارش نهایی این کمیسیون 60 نمونه از برنج های وارداتی از مبادی گمرکات کشور همچون چابهار، زاهدان، بوشهر و غیره براساس روش استاندارد نمونه برداری شد و در آزمایشگاه هایی که مورد تایید مسئولان بود سه فلز سنگین یعنی کادیوم، سرب و آرسنیک مورد آزمایش قرار گرفتند.

در مورد فلز سنگین سرب و کادیوم چون حد مجاز آن در ایران تعریف شده قضاوت در مورد آلودگی یا عدم آلودگی چندان مشکل نبود که از میان 60 نمونه سرب هشت نمونه از این برنج ها بالاتر از حد مجاز بود گرچه پیشتر شهریاری نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس تعداد برنج های آلوده را 13 نوع اعلام کرده بود.

این اعلام نام 8 برنج آلوده موجود در بازار در حالیست که وزارت بهداشت پیش تر این آلودگی هخا را به کل رد کرده بود به نحوی که مورد اعتراض نمایندگان مجلس قرار گرفته بود به نحوی که نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت مجلس دراین باره اعلام کرده بود: «در حالی که آلودگی این برنج‌ها به سرب قطعی شده است اما وزارت بهداشت که مسئول سلامت مردم است در کمال ناباوری آلودگی این برنج‌ها را رد می‌کند. مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند، آزمایشگاهی که آلودگی برنج‌ها را تایید کرده است را قبول ندارند و آزمایشگاه معتمد وزارت بهداشت نبوده است اما خود مسئولان وزارت بهداشت در جلسه‌ای که با حضور نماینده سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت جهاد کشاورزی و موسسه استاندارد بود، زیر برگه آزمایش برنج‌ها در این آزمایشگاه‌ها را امضا کردند اما اکنون نتیجه آن را قبول ندارند.

مطابق قانون هیچ‌گاه تایید صلاحیت آزمایشگاه‌های کنترل مواد غذایی به عهده وزارت بهداشت نبوده و این کار در صلاحیت موسسه استاندارد است و وزارت بهداشت مطابق قانون فقط در مورد آزمایشگاه‌های کنترل دارو می‌تواند تعیین کننده باشد.» او همچنین درباره بررسی های کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روی برنج های وارداتی می گوید: «فقط درباره میزان آلودگی برنج‌ها به آرسنیک هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم. درباره آلودگی برنج‌های وارداتی به سرب هیچ شبهه‌ای وجود ندارد و آلودگی هشت نوع از این برنج‌ها به سرب کاملا قطعی است، تنها شبهه‌ای که هنوز وجود دارد درباره آلودگی این برنج‌ها به آرسنیک است چون هنوز استاندارد مشخصی درباره میزان حد مجاز برنج به آرسنیک اعلام نشده است.»

البته فراموش نشود اظهار اینکه "مردم از خریدن و خوردن آن ها امتناع کنند" امری سهل الوصول است اما چاره کار نیست و و پاسخی در خور برای مردم نیست و اکنون که آلوده بودن این برنج ها مشخص شده، می بایست با مسببین و عاملان سودجوی واردات چنین برنج هایی برخورد قاطع صورت گیرد و صد البته با مسئولین ذیربط که با کم کاری خود سلامت مردم را به مخاطره انداخته اند برخورد لازم صورت بگیرد.

این وجود برنج های آلوده در بازار در حالیست که به گفته مسئولان گمرک، وزارت بازرگانی همچنان به ثبت سفارش برای واردات این برنج های آلوده ادامه داده و سیل ورود انواع برنج های بنجل، بی کیفیت و آلوده به کشور ادامه دارد.

گرچه در کشور ما هیچ نوع استانداردی برای سلامت برنج ها وجود ندارد و ما به ناچار دست به دامن استانداردهای کشور چین برای تعیین سلامت برنج ها هستیم اما، واردات کلان این برنج های مفت به کشور و فروش  به مردم کشورمان امری بسیار خطرناک و تامل برانگیز است که جا دارد مسئولان ذیربط تدابیر لازم را برای جلوگیری از وقوع مجدد چنین فجایعی به کار بندند و با وضع قوانین و ضوابط معین اجازه بازی با جان و سلامت مردم را به عده ای پولپرست سودجو ندهند و همچنین مردم قربانی دعوای مجلس و وزارت بهداشت بر سر معیار و استاندارد و ... نشوند.

آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان را در تابناک اجتماعی بخوانید.
/ 0 نظر / 153 بازدید